by Petra Visser September 22, 2023
Žijeme v uspěchané době, často děláme mnohé víc pro jiné, než sami pro sebe. Jóga je v tomto úžasná, že si denně můžeme stoupnout (nebo i jen sednout) na podložku a dýchat. Ashtanga je o dýchání, zbytek už je jen ohýbání, říkával Sri K. Pattabhi Jois. Někomu více vyhovuje ásanová praxe - meditace v pohybu, někdo si rád sedne a medituje. Já každé ráno sedím a medituji po praxi.
Co je velmi důležité, jak v životě, ale i na podložce, být bdělí. Nestoupnout si na podložku, či nesednout do meditace a vypnout. Meditace totiž může meditujícímu přinést mnoho škody nebo užitku. Meditace nám přináší velký mír a klid. Kde je mír, tam je štěstí. Tam, kde je štěstí, vzniká odpoutání se ke štěstí. Meditující může chtít jen zůstat ve svém příjemném pocitu. Stalo se mi to před několika lety. Jakmile jsem si sedla do meditace, nebo postavila na podložku, cítila jsem velký klid. Vypla. Nořila jsem se do hloubek praxe a bylo mi hezky. Skoro se mi z toho klidu nechtělo vystupovat. Časem se z toho klidu stala snad i malá závislost a já musela jinak. Dnes to mohu skoro přirovnat ke každé jiné závislosti.
Když praktikujeme dlouhou dobu, můžeme se velmi rychle dostat do samádhi, do pocitu blaženosti. Nechceme vyjít ven a něco vyšetřovat. Prostě se zasekneme na pocitu klidu, štěstí.
TOTO JE PO ČASE NEBEZPEČNÉ.
Musíme být bdělí a použít koncentraci. Vstoupíme do klidu a pak ... když je mysl klidná, díváme se na aktivitu toho, co se děje v mysli. Vnímání depresí a vliv, který má na naši mysl, podíváme se na kořen problému, jak se cítíme a jak nás to ovlivňuje, co bychom potřebovali případně změnit. Zkrátka z toho klidu pozorujeme, co se v nás odehrává. Můžeme pocítit i obrovský vděk, samozřejmě i hezké věci. Život je neustálý koloběh. Snad něco jako kyvadlo u hodin, cílem je najít vnitřní klid a stabilitu uprostřed. Najít lásku k sobě, pevnost i když se nedaří, nevystřelit, když je zrovna nádherně, být usazený.
To vše nám dává moudrost. Může to být obtížné pochopit. Možná si zrovna teď říkáte, mysl se nezastaví, aspoň chvíli klidu by to chtělo, ale to se nedaří. Napsala jsem pár tipů v článku Jak meditovat denně, nebo alespoň pravidelně. Pravidelnou praxí se mysl dokáže opravdu zklidnit, jen se zastavit...
Když meditujeme a koncentrujeme se na to co se děje, můžeme si myslet, že mysl není klidná. Ale ve skutečnosti se toto myšlení odehrává v klidné mysli. Musíme rozumět tomuto klidu. Zde přebíráme myšlení, abychom prozkoumali uvnitř, co se děje a co nás může ovlivňovat ve finále až na fyzické úrovni ve formě bolesti, nemoci. To vše se děje z klidné mysli.
Moudrost se rodí právě zde.
Takže můžeme správně, nebo špatně meditovat. To stejné je třeba aplikovat i v životě. Kolikrát se stane, že úplně vypneme, nebo přehlížíme vlastní pocity, potřeby atd. Kolik z nás potřebuje stále něco dělat, nebo nedokáže neumí být ani v tichosti?I to je v pořádku. Introvert bude hledat sílu a energii uvnitř sebe a meditace je vesměs pro něj snazší. Extrovert však tuto praxi potřebuje o to víc.
Když jsme bdělí, vnímaví a pozorujeme co se děje, můžeme se rozhodnout, jak na situace reagujeme, vnímat své potřeby - z klidu.
Můžeme sedět 2 hodiny nebo dokonce celý den. Ale mysl neví, kde byla nebo co se děje. Je tam klid, ale to je vše. Je to jako dobře nabroušený nůž, ale neobtěžujeme se ho nějak použít. Sebevědomí tam moc není. Meditující si může myslet, že už dosáhl konečného cíle. Ale neobtěžujte se hledat něco jiného.
Meditace může být na této úrovni nepřítel. Moudrost nemůže vzniknout, protože neexistuje povědomí o tom, co je správné nebo co špatné. Ve správné meditaci i, bez ohledu na to, jaké úrovně klidu je dosaženo, existuje vědomí. Toto je Samádhi, které může vzniknout s moudrostí. Člověk se v tom nemůže ztratit.
BEZ TOHOTO VĚDOMÍ SE NEOBJEDEME. MUSÍTE BÝT PŘÍTOMNÍ OD ZAČÁTKU DO KONCE.
Tento druh meditace nepředstavuje žádné nebezpečí. Můžete se toulat, kde chcete. Moudrost pochází z vědomí. Když oči vidí formu, ucho slyší zvuk, nos cítí vůní, jazyk zažívá chuť, tělo zažívá dotek, mysl zažívá duševní dojmy.
Tomu se říká vnitřní poznání pravdy.
To je skutečný cíl naší jógové praxe.
Namaste
Petra