by Petra Visser January 20, 2023
Život není o ničem jiném než o tom, že si stále volíme cesty. Pokud se rozhodneme dobře, náš život se zlepší. Když už se vydáme na cestu jógy, často není cesty zpět. Jsme jiní. Měníme se. Vnímáme věci jinak a jsme schopni si zvolit.
To je ve skutečnosti jedna z nejzávažnějších otázek po celá staletí. Překážky k dosažení dobrého života se ukazují jako neskutečně silné a mocné. Mluvím o:
Dal by se přidat problém zla, sklon k násilí, zvrácenost lidské povahy a tak dále. Ale význam je jasný: Dosažení dobrého života s sebou nese mnoho obtíží. Přesto s optimismem, sebevědomím a vírou v pokrok – ať to stojí cokoliv – se každá generace vrhla kupředu, aby věci změnila k lepšímu. Kam se podíváme, tam jsou pohyby ke změně. Celoživotní zdraví, světový mír, zvrácení změny klimatu a boj za rasovou rovnost, to vše závisí na víře, že změna je možná.
Transformace se liší od změny. Pokud teploměr stoupá nebo klesá, je to změna. Když se voda promění v led, sníh nebo páru, je to transformace. Na tom byl postaven celý vesmír. Velký třesk vytvořil vířící chaos energie, který se po eony transformoval na subatomární částice, atomy, molekuly, hvězdy, galaxie, prvky periodické tabulky, organické chemikálie a život.
Tyto dramatické proměny mají v sobě něco tajemného. Je velmi záhadné, že by se dva plyny, kyslík a vodík, měly spojit za vzniku vody. Spojení jejich atomů je snadno vysvětlitelné v základní chemii, ale výsledek, kapalina, která je univerzálním rozpouštědlem, nemá nic společného s vlastnostmi dvou plynů.
Tento prvek tajemství prostupuje i našimi proměnami. Lidská transformace je jádrem náboženství. Bůh nebo bohové údajně umožňují, aby byl člověk vykoupen, spasen, vyzdvižen do nebe, osvícen, stal se svatým... Tyto magické proměny se velmi liší od běžných změn. Naše racionální stránka může být skeptická a vždy existuje možnost náboženství úplně odmítnout, ale to není v rozporu s tím, že transformace v sobě skrývá svůdné kouzlo. Utéct od strastí lidské existence a možnosti katastrofy je mnohem lepší varianta než záviset na postupných změnách.
Jak nám bylo řečeno, transformace prostřednictvím náboženství závisí na neochvějné víře a oddanosti. Ale vždy existovala jiná cesta k transformaci: vědomí. Vědomí může projít tak radikální transformací, jako je přeměna vody v led, sníh nebo páru. Proces nemusí být tajemný. Představte si zamilovanost, univerzální zkušenost, která mění vše v psychologii člověka. Existují „aha“ momenty, náhlé záblesky blaženosti a extáze a takzvané vrcholné zážitky, které jsou transformační. Existují také negativní stavy vědomí, jako je smutek a chronická deprese.
Jak lze dosáhnout transformace pozitivního druhu? Zamilovanost, „aha“ momenty a záblesky blaženosti a extáze jsou přechodné. Existuje však trvalý aspekt vědomí, známý jako transcendence nebo překračování. Na nejzákladnější úrovni se můžete ztotožnit s mentální aktivitou nebo můžete přesunout svou věrnost k tiché mysli, která leží hlouběji než mentální aktivita.
To je jediná volba, která vede k transformaci. Tento posun v důvěru změní naši pozornost pryč od neustálého proudu každodenních zážitků, což nás vede k prozkoumání podstaty vědomí, jak v nás existuje. Mezi objevy na cestě k transformaci patří:
To jsou objevy, které žádná změna na povrchu života nemůže přinést. Nejsou věcí víry. Jsou to neměnné vlastnosti vědomí samotného.
Neříkám, že všechny tyto objevy se dějí najednou nebo v nějakém pořadí. Když jsme se na základní škole naučili číst, naše vědomí se vyvinulo – vstoupili jsme do neomezeného světa psaného jazyka. Stát se zralým dospělým trvá delší dobu, ale je to také evoluční krok ve vědomí.
Když se staneme hledajícími, rozhodneme se jít duchovní cestou nebo toužíme po osvícení, funguje stejný proces, evoluce vědomí. To zase závisí na naší schopnosti překonat každodenní zdání reality.
Myslím si, že možnost transformace je tím nejdůležitějším objevem, který můžeme udělat. Je to první krok ve všech transformacích, které následují.
Ve skutečnosti z nás vědomá transformace dělá lidi, nebo ne? Je to nejcennější dar sebeuvědomění.